20 lat minęło, ale pamięć jest wieczna

20 lat temu doszło do największej tragedii w historii JSW. W kopalni JAS-MOS zginęło 10 górników

 

20 lat temu doszło do największej tragedii w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W kopalni JAS-MOS zginęło 10 górników. Do tragedii doszło 6 lutego 2002 roku. Dziś (7.02.) w cechowni kopalni pod pamiątkową tablicą odbyły się skromne uroczystości rocznicowe:

Mówi Mariusz Marcinkiewicz przewodniczący Solidarności w kopalni Jastrzębie Bzie:

Mariusz Marcinkiewicz: Podczas prowadzenia robót strzałowych nastąpił wybuch pyłu węglowego, w zasięgu tego wybuchu znajdowało się 47 górników, 10 zginęło, 2 odniosło rany, 37 udało się wyprowadzić na powierzchnię. Była to najtragiczniejsza historia w górnictwie.

Radio 90: Czego uczą nas takie historie?

Mariusz Marcinkiewicz: Uczą nas pokory do natury, pokory do pracy. Ze względu na pandemię te uroczystości musiały się odbyć w taki okrojony sposób. Pamięć jest najważniejsza, będziemy pamiętać dopóki ta kopalnia będzie istniała albo jeszcze dłużej.

Z Mariuszem Marcinkiewiczem przewodniczącym Solidarności w kopalni Jastrzębie Bzie rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Źródło : https://www.radio90.pl/20-lat-temu-doszlo-do-najwiekszej-tragedii-w-historii-jsw-w-kopalni-jasmos-zginelo-10-gornikow.html?fbclid=IwAR0tNWt9hDwBsUrKjwWR5uO-BSLprlAChTcqHGgwZhVVBnOBMAlfcqCDywY

 

Może Cię również zainteresować

Zapraszamy po odbiór tradycyjnych paczek mikołajkowych dla dzieci naszych członków w wieku do 14 lat. Paczki można odbierać w biurze […]