Ulga Podatkowa

Ulga podatkowa w PIT dla członków związków zawodowych ‼️

Nowa ulga ma pozwolić członkom związków zawodowych na odliczenie od dochodu składki związkowej przy rozliczeniu rocznym PIT za 2022r.

Zgodnie z nowymi przepisami osoby opłacające składkę członkowską w związku zawodowym będą mogły odliczyć ją od dochodu, maksymalnie w wysokości 300zł rocznie. Celem tych zmian jest stworzenie zachęty podatkowej w postaci ulgi do zwiększenia zainteresowania obywateli członkostwem w związkach zawodowych.

Oczekuje się, że ulga będzie zachęcała pracowników do angażowania się w działalność na rzecz poprawy warunków pracy, a także przyczyni się do budowania nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju dialogu społecznego. Żeby skorzystać z nowej ulgi trzeba będzie zachować dowody wpłaty, zawierające dane identyfikujące członka, organizację związkową, kwotę wpłaconych składek, odpowiednie tytuły wpłaty i daty. Jeśli w przekazywaniu składek między członkiem a związkiem uczestniczy pracodawca, wysokość wpłat będzie ustalana na podstawie oświadczenia organizacji związkowej o wysokości przekazanych składek.

Nowy przepis przywróci równowagę między związkiem pracodawców a związkami zawodowymi. Do tej pory to pracodawcy mogli swoje składki na swoje organizacje pracodawców wrzucać w koszty zakładu pracy, a składki związkowe trzeba było przekazywać po opłaconym podatku.

Wprowadzenie tych przepisów to realizacja jednego z postulatów NSZZ „Solidarność”. Aby jednak przepis ten nie został martwy zawnioskowaliśmy do Ministra Finansów o wprowadzenie uregulowania, które umożliwi pracownikom – członkom związków – skorzystanie z wyżej wskazanej ulgi.

Wystawienie oświadczeń o wysokości przekazanych składek, w obecnym stanie prawnym, możliwe jest bowiem do spełnienia jedynie przez pracodawcę.

Może Cię również zainteresować

Zapraszamy po odbiór tradycyjnych paczek mikołajkowych dla dzieci naszych członków w wieku do 14 lat. Paczki można odbierać w biurze […]